Ze świata nauki

 Poniedziałek najlepszym dniem na rzucenie palenia ?– 03.11.2013

Do tej pory wydawało się, że rzucanie palenia to decyzja spontaniczna. Jednak dane zebrane przez Johna Ayers’a z San Diego University i jego współpracowników sugerują, że dzień tygodnia może mobilizować do walki z uzależnieniem od nikotyny. Odkryli oni, że liczba osób rzucających palenie w poniedziałek jest o 25% wyższa niż liczba osób decydujących się na walkę z nałogiem we wszystkie inne dni tygodnia. Badacze postanowili kontynuować swoje badanie by odkryć czy dzień tygodnia ma wpływ nie tylko na samą decyzję, ale także na efektywność terapii.

Dowiedz się więcej: http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=174838

Nastolatku, jedz czekoladę!
03.11.2013

Kolejne wyniki badań naukowych wskazują na pozytywne efekty spożywania czekolady. Hiszpańscy badacze wykazali, że spożywanie czekolady w wieku kilkunastu lat sprzyja niższemu poziomowi tkanki tłuszczowej w dorosłym wieku. Najprawdopodobniej czekolada zawdzięcza te właściwości zawartym w niej flawonoidom. Oczywiście pamiętajmy, że im większa zawartość kakao w czekoladzie, tym ona zdrowsza, a biała czekolada jest tak naprawdę tylko mieszanką tłuszczu i cukru.

Dowiedz się więcej: http://www.medicalnewstoday.com/articles/268226.php

Zobacz czym jest udar
 – 03.11.2013

Nazwa brzmi znajomo, ale czy wiemy czym naprawdę jest udar? Oto mini-przewodnik wzbogacony o obrazki. Można dowiedzieć się z niego między innymi jak wygląda udar w badaniu tomografii komputerowej, jakie są czynniki ryzyka i w jaki sposób rehabilituje się osoby po udarze.

Dowiedz się więcej: http://www.medicinenet.com/stroke_pictures_slideshow/article.htm

Palenie a ból 
28.10.2013

Najnowsze badania norweskich naukowców wskazują, że osoby palące oraz byli palacze są bardziej wrażliwi na ból. W ich doświadczeniu to właśnie palacze wykazali najmniejszą odporność na ból wywoływany kontaktem z zimną wodą. Z kolei szkoccy badacze badali relację między paleniem a bólem przewlekłym oraz depresją, zainspirowani większą ilością palaczy wśród osób cierpiących na ból chroniczny. By wiedzieć więcej na temat tych badań:

Dowiedz się więcej: http://www.medicalnewstoday.com/releases/267411.php

Odkurzanie nie zastąpi siłowni – 28.10.2013

Tych którzy zjedzonego pączka rekompensują godziną odkurzania może zasmucić odkrycie profesor Marie Murphy i jej współpracowników. Badając przyzwyczajenia dotyczące aktywności fizycznej, amerykańska badaczka odkryła, że osoby których aktywność fizyczną stanowią głównie obowiązki domowe mają większą tendencję do otyłości. Fakt ten może wynikać z tego, że ludzie przeszacowują ilość tego typu aktywności lub kompensują ją zbyt dużą ilością jedzenia.

Dowiedz się więcej: http://www.theguardian.com/society/2013/oct/18/housework-overweight-research-physical-activity

Wiadomości wybrała i zredagowała Roksana Nowodworska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: